🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONC3F
Ready for the big time? Then this is your 6" Lift Kit. Designed for easy installation, value, reliability, and to stand out, which is easy when you can clear 35" tires. Get the look and performance you want out of your 4WD 1999 - 2006 Chevy/GM 1500 Truck.
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Required Tools | Torsion Bar Unloading Tool |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | Yes |
| Wheel Size | 16 x 8 |
| Wheel Size 2 | 17 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Accommodates Factory Wheels | No |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| Back Spacing 2 | 5" |
| Back Spacing 3 | 5.75" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6" |
| Front Lift Method | Torsion Bar Drop |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 8 hrs |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
