🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONC14N
Turn heads and drop jaws when you lift your Chevy with this 6" Lift Kit. This kit has everything you need to clear 35" tires and all the pieces and parts for optimal steering and drivetrain geometry. Fits 4WD 1988 - 1998 Chevy/GM K1500 truck & SUVs.
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 17 x 9 |
| Wheel Size | Stock |
| Requires Welding | No |
| Requires Metal Cutting | No |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Material | 1/4" Steel |
| Lift Type | Lift Kit |
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Front Lift Method | Torsion Bar Drop |
| Rear Lift Height | 5" |
| Front Lift Height | 6" |
| Adjustable | No |
| Installation Time | 8 hrs |
| Accommodates Factory Wheels | Yes |
| Finish | Powdercoat |
| Back Spacing 3 | 6" |
| Back Spacing 2 | 6" |
| Back Spacing | Stock |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
