🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONC23N
You’ve got a classic Chevy, give it a badass look with this 6" Lift Kit. It’s everything you need to clear massive 37" tires. Fits 1973 - 1976 Chevy/GM K1500 truck & SUVs. This kit is Built to deliver show-stopping looks and daily driving reliability.
| Rear Lift Method | Add-A-Leaf & Cast Block |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 15 x 8 |
| Wheel Size 2 | 16 x 8 |
| Accommodates Factory Wheels | No |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 3.5" |
| Back Spacing 2 | 3.5" |
| Front Lift Height | 6" |
| Front Lift Method | Leaf Springs |
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Installation Time | 4 hrs |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 37 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 5" or 6" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
