🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONJ9230
Improve the styling of your Jeep CJ5/CJ7 while maintain the ride quality and handling characteristics with this 2" body lift from Zone Offroad. This kit raises the body up off the frame to allow clearance for larger tires. It includes indestructible body mount blocks, high quality hardware, clutch linkage relocation bracket and more.
| Back Spacing | 3.5" |
| Finish | Anodized |
| Accommodates Factory Wheels | No |
| Installation Time | 5 hrs |
| Adjustable | No |
| Front Lift Height | 2" |
| Rear Lift Height | 2" |
| Front Lift Method | Body Lift |
| Rear Lift Method | Body Lift |
| Lift Type | Body Lift |
| Material | Polyphthalamide |
| Max Tire Size | 32 x 11.5 |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 15 x 8 |
| Installation Difficulty | 2 out of 5 |
| Required Tools | Wrenches: Standard |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
