🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND92N
Take your RAM 3500 to new heights with this 4.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from full length coil springs and stout radius arm relocation brackets to steering correction and rear lift to level the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires
| Rear Lift Method | Block Kit |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 20 x 9 |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.5" |
| Back Spacing 2 | 4.5" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 4.5" |
| Front Lift Method | Coil Springs |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 6 hrs |
| Lift Type | Suspension |
| Material | 1/4" Steel |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 3" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
