🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND43N
Elevate your truck’s status with this 4"Suspension Lift Kit that will let you clear those 35" tires. This kit has everything you need to give you the ride you want and the look that’s going to turn heads. Fits 4WD 2013 - 2018 Dodge / Ram 1500 Trucks.
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Requires Welding | No |
| Requires Metal Cutting | No |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Lift Type | Lift Kit |
| Rear Lift Method | Coil Springs or Spacers |
| Front Lift Method | Strut Spacers |
| Rear Lift Height | 2" or 3" |
| Front Lift Height | 4" |
| Adjustable | No |
| Installation Time | 9 hrs |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Finish | Powdercoat |
| Back Spacing 3 | 5" |
| Back Spacing 2 | 5" |
| Back Spacing | 4.5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
