🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND77N
Zone Offroad adds to its lineup of suspension upgrades for the 2019+ RAM 2500 4WD trucks with new 4-4.5" standard lift kits engineered for better on-road and offroad performance. Designed to lift and level the stance, these new 4-4.5" systems add strength to your RAM with high strength radius arm drop brackets, progressive rate coil springs, gas shocks and more allowing clearance for up to 37" tires. As with all Zone Offroad kits these new 4-4.5" standard lift kits are backed by Factory Protection Plus for peace of mind wherever you choose to explore.
| Rear Lift Method | Coil Spring Spacers |
| Required Tools | Wrenches: Standard |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 20 x 9 |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.5" |
| Back Spacing 2 | 4.5" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 4" |
| Front Lift Method | Coil Springs |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 6 hrs |
| Lift Type | Suspension |
| Material | 1/4" Steel |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 2.5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
