🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONC1245
Take your Chevy/GMC HD to new heights with this 2" lift kit from Zone Offroad. Kits include indexed torsion bar keys, front shock extensions, and a 2" rear block kit to retain the tail high stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 34" tires.
| Back Spacing | 6" |
| Back Spacing 2 | 6" |
| Back Spacing 3 | 6" |
| Finish | e-Coat |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Installation Time | 3.5 hrs |
| Adjustable | No |
| Front Lift Height | 2" |
| Rear Lift Height | 2" |
| Front Lift Method | Torsion Key |
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 34 x 11.5 |
| Max Tire Size 2 | 34 x 11.5 |
| Max Tire Size 3 | 34 x 12.5 |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Required Tools | Torsion Bar Unloading Tool |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
