🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND15N
Lift your truck into a class of its own with this 6" Lift Kit that lets you clear huge 37" tires. Built for everyday driving but sturdy enough for off-road abuse. Get the look and performance you want out of your 4WD 2009 - 2011 Dodge / Ram 1500 Truck.
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Requires Welding | No |
| Requires Metal Cutting | No |
| Max Tire Size 3 | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size | 37 x 13.5 |
| Lift Type | Lift Kit |
| Rear Lift Method | Coil Springs |
| Front Lift Method | Strut Spacers |
| Rear Lift Height | 3" or 5" |
| Front Lift Height | 6" |
| Adjustable | No |
| Installation Time | 9 hrs |
| Accommodates Factory Wheels | No |
| Finish | Powdercoat |
| Back Spacing 3 | 5" |
| Back Spacing 2 | 4.5" |
| Back Spacing | 4.5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
