🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND1N
Take your Ram 1500 to new heights with this 4" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and rear coil spacers to level out the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 35" tires.
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Requires Welding | No |
| Requires Metal Cutting | No |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Lift Type | Lift Kit |
| Rear Lift Method | Coil Springs |
| Front Lift Method | Upper Strut Mounts |
| Rear Lift Height | 4" |
| Front Lift Height | 4" |
| Adjustable | No |
| Installation Time | 9 hrs |
| Accommodates Factory Wheels | No |
| Finish | Powdercoat |
| Back Spacing 3 | 5" |
| Back Spacing 2 | 5" |
| Back Spacing | 4.5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
