🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZOND29N
It’s time to hang with the big boys. You can’t help but stand out with this 6" Lift Kit that clears 37" tires. Get the look and performance you want out of your 4WD 2003 - 2007 Dodge / Ram 2500 / 3500 Truck. Yet another kit from enthusiasts, for enthusiasts.
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5" |
| Back Spacing 2 | 5" |
| Back Spacing 3 | 5" |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6" |
| Front Lift Method | Coil Springs |
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Installation Time | 7 hrs |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 3 | 37 x 12.5 |
| Rear Lift Height | 4" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
