🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ZORZONC4F
It’s time to hang with the big boys. You can’t help but stand out with this 6" Lift Kit that lets you clear 35" tires. Get the look and performance you want out of your 4WD 2001 - 2010 Chevy/GM 1500/2500/3500 (HD) Trucks. Yet another kit from enthusiasts, for enthusiasts.
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 17 x 9 |
| Wheel Size | 16 x 8 |
| Requires Welding | Yes |
| Requires Metal Cutting | No |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Lift Type | Lift Kit |
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Front Lift Method | Torsion Bar Drop |
| Rear Lift Height | 5" |
| Front Lift Height | 6" |
| Adjustable | No |
| Installation Time | 8 hrs |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Finish | Powdercoat |
| Back Spacing 3 | 5.75" |
| Back Spacing 2 | 5.5" |
| Back Spacing | 4.5" |
Warranty: Limited
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
