🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: V628BP320BL
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Large Bearing Blank.
Note: This is to suit post 1982 engines requiring 1.730" (43.90MM) 'Large Bearing' camshafts.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-7500 |
| Duration Inlet | 320° |
| Duration Exhaust | 320° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.43mm |
| Timing Inlet | 54 - 86 |
| Timing Exhaust | 86 - 54 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .166" 4.22mm |
| TDC Exhaust Lift | .164" 4.17mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
