🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: TRBP300SR
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Journal Size: 46.755mm (Small Journal)
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3500-7500 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .445" 11.30mm |
| Valve Exhaust Lift | .445" 11.30mm |
| Timing Inlet | 44 - 76 |
| Timing Exhaust | 76 - 44 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .125" 3.18mm |
| TDC Exhaust Lift | .123" 3.12mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
