🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: TRBP285SB
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Journal Size: 46.755mm (Small Journal)
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2800-6800 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .414" 10.52mm |
| Valve Exhaust Lift | .414" 10.52mm |
| Timing Inlet | 36 - 68 |
| Timing Exhaust | 68 - 36 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .112" 2.84mm |
| TDC Exhaust Lift | .114" 2.89mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
