🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: TR6BP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the above link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3200-7500 |
| Duration Inlet | 312° |
| Duration Exhaust | 312° |
| Valve Inlet Lift | .490" 12.45mm |
| Valve Exhaust Lift | .490" 12.45mm |
| Timing Inlet | 52 - 80 |
| Timing Exhaust | 80 - 52 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .180" 4.57mm |
| TDC Exhaust Lift | .178" 4.52mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
