🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: TR6BP255B
Profile: BP255.
Application: Mild Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the above link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Mild Road |
| Power Band | 1000-5500 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 252° |
| Duration Exhaust | 252° |
| Valve Inlet Lift | .380" 9.65mm |
| Valve Exhaust Lift | .380" 9.65mm |
| Timing Inlet | 17 - 55 |
| Timing Exhaust | 55 - 17 |
| Full Inlet Lift | 109° |
| TDC Inlet Lift | .042" 1.06mm |
| TDC Exhaust Lift | .040" 1.01mm |
| Valve Inlet Clearance | .022" .55mm |
| Valve Exhaust Clearance | .024" .60mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
