🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: TR3BP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7000 |
| Duration Inlet | 328° |
| Duration Exhaust | 328° |
| Valve Inlet Lift | .495" 12.57mm |
| Valve Exhaust Lift | .493" 12.52mm |
| Timing Inlet | 58 - 90 |
| Timing Exhaust | 90 - 58 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .175" 4.44mm |
| TDC Exhaust Lift | .173" 4.39mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
