🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: NISBP285RB
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in 'Roller Rocker' engines only.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7500 |
| Power Increase | 20BHP |
| Duration Inlet | 270° |
| Duration Exhaust | 270° |
| Valve Inlet Lift | .457" 11.61mm |
| Valve Exhaust Lift | .457" 11.61mm |
| Timing Inlet | 25 - 65 |
| Timing Exhaust | 65 - 25 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
