🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: MITS8BP320B
Profile: BP320
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Note:Not suitable for use with standard O.E Springs. Piper VSSMITS springs or VSSMITSK spring kit must be used.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .472" 12.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .472" 12.00mm |
| Timing Inlet | 28 - 64 |
| Timing Exhaust | 63 - 29 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| TDC Inlet Lift | .050" 1.27mm |
| TDC Exhaust Lift | .053" 1.35mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
