🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: MAZMX16BP285HB
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Note: This profile suits the 1600cc Mk1 Non VVTI BP engine.
Note: To suit engines utilising hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Duration Inlet | 266° |
| Duration Exhaust | 256° |
| Valve Inlet Lift | .350" 8.89mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | 27 - 59 |
| Timing Exhaust | 56 - 20 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .059" 1.50mm |
| TDC Exhaust Lift | .041" 1.04mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
