🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: LUPOBP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Lupo / Polo 1.4 & 1.6 16v engine (2000-2005) (Engine codes: AVY, ARC, AUB)
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 254° |
| Duration Exhaust | 236° |
| Valve Inlet Lift | .386" 9.80mm |
| Valve Exhaust Lift | .378" 9.60mm |
| Timing Inlet | 20 - 54 |
| Timing Exhaust | 45 - 11 |
| Full Inlet Lift | 107° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
