🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: LOTBP300B
Profile: BP300.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Note: Available with or without oil groove in the front journal.
Note: To use non groove type, additional machining to the camshaft caps is required.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 2500-7500 |
| Duration Inlet | 304° |
| Duration Exhaust | 304° |
| Valve Inlet Lift | .402" 10.21mm |
| Valve Exhaust Lift | .402" 10.21mm |
| Timing Inlet | 46 - 78 |
| Timing Exhaust | 81 - 43 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 109° |
| TDC Inlet Lift | .136" 3.45mm |
| TDC Exhaust Lift | .121" 3.06mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
