🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: GTI2BP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 248° |
| Duration Exhaust | 244° |
| Valve Inlet Lift | .365" 9.27mm |
| Valve Exhaust Lift | .342" 6.67mm |
| Timing Inlet | 14 - 54 |
| Timing Exhaust | 52 - 12 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .034" 0.85mm |
| TDC Exhaust Lift | .022" 0.55mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
