🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: FIAUNOTBP300B
Profile: BP285.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 2600-7500 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 258° |
| Valve Inlet Lift | .452" 11.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .393" 9.98mm |
| Timing Inlet | 30 - 70 |
| Timing Exhaust | 59 - 19 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .123" 3.12mm |
| TDC Exhaust Lift | .057" 1.45mm |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
