🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: FIATCBP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Exhaust camshaft available with or without distributor gear. Please specify your requirements in the order notes at checkout.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 288° |
| Duration Exhaust | 288° |
| Valve Inlet Lift | .410" 10.40mm |
| Valve Exhaust Lift | .410" 10.40mm |
| Timing Inlet | 36 - 72 |
| Timing Exhaust | 72 - 36 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .107" 2.72mm |
| TDC Exhaust Lift | .105" 2.67mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
| Does the exhaust camshaft need the distributor gear? | YES, NO |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
