🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: EDE77679
Edelbrock Victor CNC® LS7 Cylinder Heads are one of the first aftermarket high-performance LS-style heads to feature a raised intake runner design that fits both stock and aftermarket LS7 intake manifolds and valvetrain setups. The raised runner and rolled valve angle increase overall flow capability, while an improved water jacket design improves thermal conductivity. These premium 110 BHN 355-T6 aluminum alloy cylinder heads (#77679) are designed with a 12° valve angle and 291 cc .220" raised intake runners to provide a better line of sight into the 69 cc chambers and allow for an improved short turn. The exhaust ports are also raised .100” to allow the use of stock and aftermarket manifolds, while the .400” raised rail works with aftermarket rockers. The 100% CNC-ported runners and combustion chambers optimize volume, atomization, and velocity. The 6-bolt design increases clamping capacity and greatly improves head gasket retention in high-horsepower and boosted applications in small and large cubic inch, hardcore street applications. It also makes it compatible with the advanced Edelbrock LS Race, GM LSX 6-bolt, and OEM 4-bolt blocks. Built to withstand race conditions, the .750”-thick deck surface and a reinforced solid rocker rail increase integrity, rigidity, and stability. The copper-infused powder metal seats received a 2.200” intake and 1.615” exhaust valve job. The heads are sold bare, but we recommend COMP shaft mount rocker system (#1523CPG), valves, and springs, or if you want to use single rockers like #1479-16, you will need our LS7 rocker stands (#54520-2).
These premium aluminum alloy 6-bolt cylinder heads are designed with a 12° valve angle and unique 291 cc .220" raised CNC-ported intake runners to provide a better line of sight into the 69 cc chambers and allow for an improved short turn.
| Combustion Chamber Style | Heart |
| Cylinder Head Material | 356-T6 Aluminum |
| Cylinder Head Style | Bare |
| Intake Valve Job Diameter | 2.200 IN |
| Machined for O-Ring | No |
| Notes | 6-Bolt design compatible for both OEM & 6-Bolt blocks, 0.400" Raised Rocker Rail Requires COMP Shaft Mount Rockers OR part 54520; OEM LS7 Rocker Adaptor (Requires qty 2) |
| Oiling Style | Through Pushrod |
| Remanufactured | No |
| Spark Plug Style | Angle |
| Steam Holes Drilled | Yes |
| Valve Cover Mounting Style | Center Bolt |
| Valve Guides Included | Yes |
| Valve Seat Machine Style | 4-angle intake/4-angle exhaust |
| Valve Seats Machine | Yes |
| Valve Springs Included | No |
| Valve Stem Seals Included | No |
| Series | Victor CNC |
| 10 | Aluminum |
| Fuel Injection Down Nozzles | No |
| Exhaust Port Location | Raised 0.100" IN |
| Intake Runner Location | Raised 0.220" IN |
| Deck Thickness | .750" |
| Construction Type | Bare |
| Grade Type | Race |
| Valve Seat Material | CI-PM (Copper Infiltrated Powdered Metal) |
| Quantity | Sold Individually |
| Family | Victor CNC |
| Deck Height | 9.240" |
| CNC Ported | Yes |
| Required Products | 54520 - ROCKER ARM STAND, FOR LS7 |
| Related Products | 146202B-LSXR 102mm Intake Manifold; LS7 60840001K2LUN-Crank & Rod Kit, LS (Non LS7 Type 5) 58X Reluctor 5497-LS7 Timing Cover (Fits RHS® or GM Blocks) 28875-Super Victor Small Block Chevy LS7 Intake Manifold EFI STD Flange 28905-Super Victor Small Block Chevy LS7 EFI Dominator Flange Intake Manifold 2887-Super Victor Small-Block Chevy LS7 Intake Manifold Carb 2890-Super Victor Small-Block Chevy LS7 Dominator Flange Carburetor Intake Manifold 146204-LSXHR 103mm Intake Manifold for LS7 Raised Rectangular Port |
| Cross sell / Upsell Part Numbers | 146202B-LSXR 102mm Intake Manifold; LS7 1479-16-GM LS Upgraded OEM Rocker Arms (LS7) 13704TL-KIT-GM LS7 & Gen V LT Rocker Arm Upgrade Kit & Installation Tool |
| 10271 | Yes |
| 10267 | Yes |
| 10266 | Yes |
| 6626 | 69 CCM |
| 10254 | D-Port |
| 10247 | 93 CCM |
| 10251 | 12 DD |
| 6634 | No |
| 10260 | Yes |
| 10253 | Rectangle |
| 10250 | 12 DD |
| 6627 | 291 CCM |
| 10265 | No |
| 10671 | No |
| 10261 | No |
| 10255 | Manganese Bronze |
| 10025 | No |
| 8789 | No |
| 10024 | No |
| 9799 | No |
| Accessory Bolt Holes Drilled | Yes |
| Camshaft Style | Roller |
California Prop 65 Warning: WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov.
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
