🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: AUD5BP285HB
Profile: BP285H.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2000-6500 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .426" 10.81mm |
| Valve Exhaust Lift | .424" 10.76mm |
| Timing Inlet | 32 - 68 |
| Timing Exhaust | 68 - 32 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .097" 2.45mm |
| TDC Exhaust Lift | .095" 2.40mm |
| Valve Inlet Clearance | .017" .43mm |
| Valve Exhaust Clearance | .019" .48mm |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
