🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ARBCKBLP12
ARB has expanded its line of premium air compressors with the new Brushless series. Long known as an leader in onboard and portable air compressors, the new ARB Brushless lineup offers the ultimate air compressors, featuring brushless electric motors, built in fans for active cooling, cutting-edge smart technology, and an impressive 50% increase in air output compared to ARB’s current market-leading compressors. ARB Brushless Air Compressors are compatible with ARB’s existing range of air accessories and hose kits, and ARB Air Lockers, making upgrading your current air system super easy! ARB Brushless Air Compressors allow you to spend less time inflating, and more time having fun: Quick Air, More Adventures.
| Volts | 12V |
|---|---|
| Max PSI | 150 PSI |
| Max Amps | 45 Amps |
| Duty Cycle | 90% |
| Air Flow 0PSI | 4.59 CFM |
| Air Flow 29PSI | 3.10 CFM |
| Width | 12.1 in |
| Height | 7.2 in |
| Length | 14 in |
| Weight | 17.4 lb |
| IP Rating | IP67 Water Resistant |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
