🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: ARBCS063R
Part of ARB's integrated 4X4 suspension systems, Emu Dakar leaf springs are engineered to provide optimum ride performance irrespective of the operating conditions the vehicle's suspension is required to work under. Numerous spring options are available to suit a multitude of applications, allowing you to set your vehicle up for recreational or commercial purposes. Feature packed, a set of Emu Dakar leaf springs matched to a set of Old Man Emu 4X4 shock absorbers will deliver vastly improved ride, handling and load carrying capability.
| Stack Height | 64 mm |
|---|---|
| Number of Leaves | 5 + 2 |
| Eye Diameter | 39 mm (F) / 30 mm (R) |
| Weight | 28 kg |
| Primary Free Camber | 226 mm |
| Spring Rate | 294 / 610 lbf/in |
| Color | Black |
| Material | Steel |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
