🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: A16VBP300MB-SHORT
Profile: BP300M.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Designed for engines utilising Mechanical followers.
Note: Piper VDSAST16 Valve Springs must be used.
Note: If you require the Exhaust camshaft to be ground on an Inlet blank, please choose ‘YES’ on the drop down box.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 3000-8000 |
| Duration Inlet | 290° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .455" 11.56mm |
| Valve Exhaust Lift | .420" 10.67mm |
| Timing Inlet | 39 - 71 |
| Timing Exhaust | 66 - 34 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .138" 3.51mm |
| TDC Exhaust Lift | .106" 2.69mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
| Short exhaust camshaft required? | YES, NO |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
