🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from our Canadian warehouses. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.
🇨🇦 Proudly Canadian! All orders ship from Canada. No Tariffs. No hidden fees. No surprises.


SKU: SKU: A16V2072-SHORT
Profile: 2072.
Application: Hot Rod 2006.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Mechanical followers.
Note: Piper VDSAST16 Valve Springs must be used.
Note: If you require the Exhaust camshaft to be ground on an Inlet blank, please choose 'YES' on the drop down box.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3700-7800 |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.42mm |
| Valve Exhaust Lift | .420" 10.66mm |
| Timing Inlet | 40 - 64 |
| Timing Exhaust | 62 - 34 |
| Full Inlet Lift | 102° |
| Full Exhaust Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .129" 3.27mm |
| TDC Exhaust Lift | .101" 2.56mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
| Short exhaust camshaft required? | YES, NO |
Free Canadian Shipping on Orders $399+*
No Duties or Hidden Fees in Canada
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
